Paper Pack
yükleniyor...
Paper Pack Matbaacılık - Kurumsal Blog

Ambalaj Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ambalaj tasarımı; sadece ürünün kendisi için değil, temsil ettiği marka için de oldukça önem taşır. Çünkü ambalaj tasarımı, ilk izlenimi oluşturur ve ürün ile markanın imajını büyük ölçüde etkiler. Markanın her bir şirket için benzersiz olduğunu hatırlamak ve bunu iyi kullanmak tasarım için oldukça önem taşır. Bu markayı diğerlerinden farklı kılan nedir? Bunu bir tasarımda nasıl gösterebilir ve ürünün rafta veya çevrimiçi mağazalarda öne çıkmasını nasıl sağlayabilirsiniz? İyi bir ambalaj tasarımı için bu soruları yanıtlamak ve tasarımı bu doğrultuda oluşturmak kilit noktadır. Akılda kalıcı, markayı ve ürünü öne çıkarabilecek bir ambalaj tasarlamak için ürünü satın alabilecek müşteri kitlesini en doğru şekilde analiz etmek gerekir. Ürünü satın alabilecek müşterileri doğru tahmin etmek, ambalaj tasarımı için nasıl bir taslak oluşurmanız gerektiği sorusuna yanıt verecektir.

Ürünü/markayı öne çıkarmak için olağandışı ya da çok çarpıcı bir tasarıma ihtiyaç duyulduğu kanısı, çoğu zaman yanlıştır. Müşterilerin ambalaja değil, ambalajın içindeki ürüne ihtiyacı olduğunu hatırlamak gerekir. Geçtiğimiz yıllarda ambalaj tasarımının en popüler trendlerinden biri minimalizm olmuştur. İlk denemede bir şey işe yaradığında, bir sloganın hatırlanması kolay olduğunda, karmakarışık ve süslü bir yemek yerine sade ve lezzetli bir şeyler tükettiğimizde, bütün bunlar çoğu zaman hoşumuza gider. Karmaşık bir dünyada basitlik, bizlere zevk verir. Bu örnekler, müşterileri bir ürüne çekmenin sade ve basit bir ambalaj tasarımıyla ne kadar kolay olduğunu bizlere gösterir. Minimal tasarım çekici, zarif ve davetkardır. Tasarımınızda minimalizm yolunu izleyecekseniz, ilk kuralınız her şeyi basitleştirmek olmalıdır. Daha az figür, sade desenler ve minimum renkler, bir ürünün karmakarışık ambalajlarla dolu bir rafta çok daha sade ve kaliteli görünmesini sağlar.

Ambalaj tasarımınız sade olsa da, ürünle ilgili mesajları müşterilere olabildiğince net sunmaya özen göstermek önemlidir. Gereksiz bilgiler ile dolu bir ambalajı kimsenin durup okumaya vakti olmaz. Tasarımınızda, ürününüzün ana hatlarını doğru analiz etmeniz ve bunları öne çıkarmanız yeterlidir. Bunun için genellikle ürünün adı, marka adı ve logo yeterli olacaktır. Tüketicilere sağladığınız bilgileri bir paket üzerinde göstermenin sonsuz sayıda yolu vardır. Birkaç farklı fikri modelleyip bunları test etmek, en doğru tasarımı seçmek konusunda size yardımcı olur. Siz ve arkadaşlarınız için en çok hangi seçenek öne çıkıyor? Tasarımın son haline karar verirken, başkalarının fikirlerini dikkate almayı unutmamak gerekir.

Ürününüzde kullanacağınız ambalaj tasarımı kadar, ambalajınızda kullanılacak malzeme de önemlidir. Kullanılacak malzemeye karar vermek için ürününüzün satılacağı mağazaları ziyaret etmek, ürün grubunuzu kapsayan markaları listelemek, ne tür bir tarza sahip olduklarını, ambalaj için hangi malzemeleri kullandıklarını görmek size fikir verebilir. Unutmayın ki, tasarımınızın ne kadar harika olduğu bir yere kadar önemlidir. Ambalajınızın kalitesi kötüyse, satamazsınız. Tasarımınızı seçtikten sonra, ambalaj baskısı için alanında uzman firmalardan destek almak, markanızı istediğiniz noktaya taşıyacaktır.

VIEW
CLOSE