Paper Pack
yükleniyor...
Paper Pack Matbaacılık - Kurumsal Blog

Grafik Tasarıma Neden İhtiyacımız Var?

Bir işletmeyi etkili bir şekilde pazarlama ve markalaştırma sürecinde dikkate alınması gereken birçok unsur vardır. İçerik (hem yazılı metin, hem de video) bu unsurlardan biridir. Doğru kullanıldığında oldukça ilgi çeker. Grafik tasarım ise pazarlama ve markalaşma konusunda önemli olan diğer unsurdur. Grafik tasarım; bir şirketin müşterileri ile etkileşim kurmak için kullandığı değerleri ve mesajları aktarmada önemli bir rol oynar. Grafik tasarım, belirli bir mesajı iletmeyi amaçlayan bir şekilde metin ve grafikleri birleştiren bir tasarım süreci olarak tanımlanabilir.

 

Şirket logoları, ambalajlar, ürün kutuları, dergi, defter ve kitaplar, broşürler, posterler, tabelalar, tebrik kartları, kartpostallar, kartvizitler, reklam panoları grafik tasarım ile oluşturulur. Bununla birlikte web siteleri, çevrimiçi reklamlar, sanal broşürler oluşturulurken de grafik tasarım kullanılmaktadır. Grafik tasarımcılar, neredeyse sonsuz dijital tasarım araçlarına sahip geniş bir yazılım yelpazesi sayesinde bilgisayar destekli tasarımların yanı sıra, ihtiyaca göre resimli tasarımlar da oluştururlar. Bir grafik tasarımcı, ürün tasarımı yaparken yaratıcılığını kullanmaktan çok daha fazlasını yapar. Çoğu grafik tasarımcı temelde yaratıcı olsa da, tasarım ile ilgili çok sayıda ilkeyi incelemek ve araştırmak için zaman harcamış ya da bu konuda eğitim almıştır. Grafik tasarım sürecinde, insanlarda istenilen ve tutarlı bir duygu uyandırmanın yanı sıra, onlara gerekli mesajları ve değerleri iletmek büyük önem taşır. Bu nedenle tasarım öğelerinin nasıl kullanılacağını anlamak çok önemlidir. Grafik tasarımcılar söz konusu tasarım öğelerini etkin bir şekilde kullanır ve görsel mesajları oluşturmak için renk, tipografi, boşluk, denge, form ve çizgiler gibi unsurlardan yararlanırlar. Bir grafik tasarımcı, müşterilerinin vizyonunu, marka imajını, kalite politikasını ve değerlerini görsel olarak somutlaştırmanın yanı sıra, bir grafik tasarım projesinin parçası olarak birçok özel görev üstlenir. Uzmanlık alanları arasında; ihtiyaç duyulan konsept üzerinde işbirliği yapmak (genellikle bir ekiple), proje hakkında toplantılara katılmak, potansiyel müşterileri iyi analiz edebilmek ve ilgi alanlarını doğru bir şekilde tespit etmek, çeşitli potansiyel tasarımları açıklayan sunumlar yapmak, tasarımları revize etmek gibi maddeler yer almaktadır.

 

İşiniz için bir grafik tasarımcıya ihtiyaç duyuyorsanız tasarımcıyı iyi araştırmalı, söz konusu grafik tasarımcının çalışma ve uzmanlık alanları hakkında fikir sahibi olmalı, aklınızdaki proje için uygun bir çizgide olup olmadığı konusunda emin olmalısınız. Bütünün bir parçası olmak isterseniz Paper Pack Matbaacılık ile iletişime geçebilir, alanında uzman grafik tasarımcılarımızı değerlendirebilir, tasarım sürecinin her aşamasında destek alabilirsiniz.

VIEW
CLOSE