Paper Pack
yükleniyor...
Paper Pack Matbaacılık - Kurumsal Blog

Etkili Bir Katalog Nasıl Hazırlanır?

İster çevrimiçi, ister gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağaza işletiyor olun, kataloglar, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi etkili bir şekilde pazarlamanın en önemli unsurudur. Kataloglar, tüketicilere sunduğunuz ürünler ya da hizmetler hakkında net görseller ve bilgiler sunar. Ayrıca şirket değerlerinizi etkili bir şekilde ifade edebilme ve markanızı pazarlayabilme şansı yaratır. Peki, işletmenizi en iyi şekilde temsil eden ve potansiyel müşteri kitlenize ulaşmayı hedefleyen etkili bir katalog nasıl hazırlanır?

 

Katalog tasarımınıza başlamadan önce markanızın tüm yönlerini tanımlamak ve listelemek size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Kataloğunuzun markanız için bir pazarlama aracı olacağını unutmamak gerekir. Bu anlamda, kataloğunuz ilk olarak markanızı ya da şirket değerlerinizi aktarmalıdır. Aynı zamanda işletmenizin değer politikalarını, misyonunuzu ve hedef kitlenizi belirlemek gerekir. Tüm bu bilgiler, kataloğunuzda vurgulamayı seçtiğiniz ürünlerin ve ihtiyaç duyduğunuz katalog tasarımının ipuçlarını oluşturur. Markanızın temel özelliklerini ve müşteri hedef kitlenizi belirledikten sonra, kataloğunuzda neyi sunmak istediğinize karar vermeli ve katalogda sunacağınız ürünlerinizi/hizmetlerinizi seçmelisiniz. Bu işlemin ardından katalogda yer alacak görselleri hazırlamak gerekir. Başarılı bir ürün kataloğu, sunacağınız tüm ürünlerin ve hizmetlerin profesyonel fotoğraflarını içermelidir.

 

Katalogda kullanılacak ürün fotoğraflarını çekmesi için profesyonel bir fotoğrafçı ile çalışmak ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar elde etmek gereklidir. Profesyonel görsellerin yanı sıra etkili bir katalog, sayfalarda sunulan ürünler/hizmetler için uygun açıklamaları içermelidir. Bu açıklamalar bilgilendirici, kısa ve öz olmalıdır. Uzun açıklamalar çoğu kişi tarafından okunmaz. Örneğin bir halı kataloğu oluşturuyorsanız, ürün açıklamalarınızda malzeme, boyut, fiyat ve renk bilgisi yeterli olacaktır. Bununla birlikte, kataloğunuzun işletmenize yönelik bir pazarlama aracı olduğunu asla unutmamak gerekir. Müşterileriniz, kataloğunuza göz atarken size ulaşmaktan asla uzak olmamalıdır. Bu nedenle, kataloğunuzun sayfalarına ilgili iletişim bilgilerini (telefon numarası, adres, web sitesi) eklediğinizden emin olmalısınız.

 

Katalog tasarımı; bir kataloğun en çarpıcı yanıdır. Kullanılan renkler, yazı tipleri, katalog boyutları gibi unsurlar müşterileri doğrudan etkiler. Profesyonel bir grafik tasarımcı, müşteri hedef kitlenize ve vizyonunuza uygun bir katalog oluşturacağı gibi, logo ve şablon tasarımı için de yardımcı olacaktır.

 

Katalog tasarımının ardından, profesyonel kalitede baskı hizmetlerine öncelik vermeniz gerekir. Profesyonel kalitede bir baskı, ürünleriniz için oluşturduğunuz dijital dosyaları parlak, somut bir işletme kataloğuna dönüştürmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca profesyonel bir baskı hizmeti, katalogda kullanılacak malzeme seçimi, kağıt kalitesi ve ağırlığı, renkli baskı ve teslimat söz konusu olduğunda sizlere çeşitli seçenekler sunacaktır.

VIEW
CLOSE